
Vonalkódolvasó – melyiket válasszuk? Modellek összehasonlítása üzletek, raktárak és termelés számára
A vonalkódolvasó egy olyan eszköz, amely vonalkód vagy 2D kód formájában tárolt információk olvasására és dekódolására szolgál. Egy ilyen szkenner lehetővé teszi a termékkel kapcsolatos legfontosabb információk gyors megszerzését. A modern olvasók nagy távolságból is képesek fényképeket rögzíteni és kódokat olvasni. Tehát mely modellek alkalmasak üzletekbe, raktárakba és gyártóüzemekbe? Ebből a cikkből megtudhatja:
- Mi a vonalkódolvasó?
- Milyen típusú szkennerek vannak?
- Milyen típusú kódolvasót válasszon üzletekbe, irodákba, termelésbe és raktárakba?
- Mire kell figyelni szkenner kiválasztásakor?
Mi a vonalkódolvasó és mire használják?

Ez egy viszonylag kis méretű eszköz, amely vonalkódokat olvas, és a bennük található adatokat egy számítógépnek továbbítja. A lézeres szkennelő modullal ellátott olvasók egy fénysugarat bocsátanak ki, amely a vonalkódra esik. A fény ezután visszaverődik a kód felületéről, és a sötét és világos sávok jelenléte által okozott különbségeket elemzi a rendszer. A visszavert fény elektromos jellé alakul, ami egy kód formájában tárolt szám. A dekódolás után a vonalkódolvasó elküldi az értelmezett adatokat a számítógépes rendszernek, amely lehetővé teszi a termék azonosítását vagy egy másik tervezett művelet végrehajtását.
A képalkotó szkennerek a digitális fényképezőgépekhez hasonlóan rögzítik a képet (vonalkód és 2D kód), majd megfelelő szoftver segítségével dekódolják. Mivel nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, jobban ellenállnak az ütéseknek és az eséseknek. A lézerszkennerekhez képest a sérült, alacsony kontrasztú kódokat a telefon vagy a monitor képernyőjéről nagyobb sebességgel képesek leolvasni.
Vonalkódolvasók – típusok
Többféle vonalkódolvasó létezik, amelyek különböző körülmények között működnek, vagy sajátos tulajdonsággal rendelkeznek.
Az alapvető felosztás a következőket foglalja magában:
- vezetékes és vezeték nélküli kézi szkennerek
A vezetékes kézi szkennerek olyan eszközök, amelyek kábellel csatlakoznak a számítógéphez. A vezeték nélküli kézi olvasók ezzel szemben a Bluetooth-on alapuló technológián alapulnak. Rajta keresztül küldik a vonalkódról leolvasott adatokat a számítógépre. Az ilyen olvasóknak széles körű alkalmazási körük van. Kereskedelmi, laboratóriumi, irodai és adminisztratív területeken használják őket, lehetővé téve a vonalkódok és 2D kódok gyors leolvasását. Ipari és raktári alkalmazásokhoz a strapabíró modelleket ajánljuk, amelyek tartós és zárt házzal rendelkeznek. A strapabíró ipari szkennerek akár 20 méter távolságból is képesek vonalkódokat és 2D kódokat olvasni, zsugorfóliázott raklapokon lévő kódokat, hajtogatott címkéket, sérült és rosszul nyomtatott kódokat.
- csuklós szkennerek
A csuklós szkennerek megoldást jelentenek raktárak, gyártás és kiskereskedelem számára. A kezelőnek nem kell a kezében tartania a szkennert, hanem egy kis olvasóval ellátott „gyűrűt” tesz az ujjára. Az olvasó tetejére vagy oldalára szerelt olvasógomb rendkívül könnyen használhatóvá teszi az olvasót.

- helyhez kötött ipari olvasók
A helyhez kötött ipari olvasókat gyártósorokon és raktárakban telepítik. Lehetővé teszik a szállítószalagokon és gyártósorokon mozgó áruk és csomagok kódjainak automatikus leolvasását. Az ipari szkennerek nagy olvasási képességgel rendelkeznek vonalkódok, különböző felületekre nyomtatott 2D kódok, részben sérült és alacsony kontrasztú kódok esetén.
Melyik kódolvasó való üzletbe, irodába, termelésbe és raktárba?

A vonalkódolvasókat változatosságuknak és funkcióiknak köszönhetően speciális alkalmazásokban és iparágakban használják:
- gyártósorok,
- raktárak és logisztika,
- irodák és adminisztráció, levéltárak, könyvtárak,
- üzletek, gyógyszertárak, szolgáltatóhelyek.
Gyártósorok esetében a leggyakrabban választott eszköz az ipari asztali szkenner, mivel tartós és zord körülmények között is képes működni. Másrészt a raktárakban és a logisztikai iparban a vezeték nélküli és hordható szkennerek is jól működnek, lehetővé téve az adatok szabad olvasását kollektív vagy egyedi csomagokban, valamint nagy magasságban elhelyezett áruk vonalkódjaiból. Az irodák, levéltárak és könyvtárak általában vezetékes kézi szkennert használnak. Ez üzletekben vagy gyógyszertárakban is megtalálható.
Mire kell figyelni vonalkódolvasó kiválasztásakor?

Minden típusú vonalkódolvasó kissé eltérő tulajdonságokkal és funkciókkal rendelkezik. Ezért annak érdekében, hogy az eszközt maximálisan egy adott vállalkozás igényeihez igazítsuk, érdemes ismerni az eszköz legfontosabb tulajdonságait, és ezek alapján választani. Először is a következőkre kell figyelni:
- olvasási tartomány
- munkakörnyezet,
- kódok típusa,
- kommunikációs interfészek,
- kompatibilitás az ERP/WMS rendszerekkel.
A tároláshoz az olvasási lefedettség kulcsfontosságú, mert megkönnyíti a munkát és az adatgyűjtést. A nagy hatótávolságú kódolvasók lehetővé teszik a kódok nagy távolságokból történő beolvasását is, ami különösen fontos a nagy tárolókapacitású raktárak esetében. Fontos a munkakörnyezet is, azaz a körülmények, amelyek között a szkennert használni fogják. Válasszunk más eszközt a gyártócsarnokba és mást az irodába. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a vállalat milyen típusú kódokat használ, legyen szó akár 1D-s, akár 2D-s kódokról, és mindkettőhöz igazíthatjuk a szkenner típusát. A kódolvasók kényelmes használatában nagy szerepet játszik a kommunikációs interfész. Érdemes ellenőrizni, hogy az adott eszköz melyiket használja, legyen az USB, Bluetooth, RS232.
Ha az iparágának megfelelő olvasót kell választania, vegye fel a kapcsolatot szakértőnkkel!