Nyereséges lehet-e a szitanyomással végzett címkenyomtatás?
Sokféle nyomtatási technika létezik a piacon, és ezek változatossága azt jelenti, hogy a megfelelő kiválasztása – például címkegyártáshoz – még a szakértők számára is kihívást jelenthet. Az egyik legrégebbi, de még mindig használt technika a szitanyomás. Lehet jövedelmező a szitanyomás továbbra is az újabb megoldásokhoz, például a digitális vagy flexo nyomtatáshoz képest? Próbáljunk meg választ adni erre a kérdésre úgy, hogy elemezzük ennek a módszernek az előnyeit és hátrányait a címkenyomtatás során.
Noha ez egy nagyon régóta használt technika, a szitanyomás ma is népszerű az alkalmazások széles körében. Előnyeinek köszönhetően kiválóan alkalmas különféle anyagokra történő nyomtatáshoz, a papírtól a műanyagon át a fémig. Ami a címkéket illeti, a szitanyomás számos előnnyel jár, amelyek felboríthatják az egyensúlyt a nyomtatási technológia kiválasztásakor.
Szitanyomás – folyamatautomatizálás ipari méretekben
Címkenyomtatás és a szitanyomás előnyei és hátrányai
A szitanyomással történő címkék nyomtatásának egyik legfontosabb előnye, hogy tartós és kopásálló nyomatot lehet elérni. Ez lehetővé teszi, hogy a címkék hosszú ideig megőrizzék esztétikus megjelenésüket. Ellenállnak az időjárásnak vagy az olyan helyeken, mint például a motortérben történő alkalmazásból eredő szélsőséges körülményeknek is. A szitanyomás azt is jelenti, hogy sokféle anyag közül választhat, beleértve a műanyagot, papírt, sőt fémet és üveget is, így a technika nagyon sokoldalú.
Az öntapadó címkék szitanyomtatásának második vitathatatlan előnye a költséghatékonyság nagy mennyiségek esetén. Miután elkészítették a gyártási eszközöket, például speciális keretekre feszített sablont, a darab fajlagos költsége a gyártási ütem növekedésével csökken. Ez költséghatékonyabbá teheti a nyomtatást. Ez különösen igaz azokra az egyedi címkékre, amelyek személyre szabott préselt vagy egyedi anyagokat igényelnek, beleértve a műanyagot vagy a kartont, amelyek gyakoriak a merev címkék gyártásakor.
Ökológiai és modern nyomtatási módszert keres? Ellenőrzés!
A címkék szitanyomtatással történő nyomtatásának megkezdéséhez szükséges eszközök elkészítése időigényes és költséges folyamat. Ez a módszert alkalmatlanná teszi kis volumenű megrendelésekre. Bármilyen tervezési változtatás vagy akár frissítés az eszközök legalább egy részének a semmiből történő előkészítésének költségeit vonja maga után, és meghosszabbítja a végrehajtási folyamatot. Emiatt a szitanyomás aligha válik rugalmas technikává.
Mikor érdemes a szitanyomást választani a címkegyártáshoz?
Érdemes tehát feltenni a kérdést, hogy a szitanyomás mely helyzetekben lesz jobb választás más technikákhoz képest. Minél nagyobb a rendelési mennyiség a címkékből, annál alacsonyabb az egységár. Bár léteznek hatékonyabb nyomtatási technikák, például a flexo nyomtatás, a szitanyomás jobban működik az egyedi projekteknél. Ez alatt a tageket vagy olyan címkéket értem, melyeknél a nagyobb tartósságuk további előnyt jelent.
Ha tartósabb címkékre van szüksége, amelyek ki vannak téve olyan külső tényezőknek, mint a nedvesség, kopás vagy magas hőmérséklet, a szitanyomás a tökéletes megoldás. A szitanyomással nyomtatott címkék és jelölések is tartalmaznak nagyon élénk színeket, amelyek palettáján könnyedén kiválaszthatja a márka vizuális identitásához illő árnyalatot. A szitanyomást a speciális tinták, köztük a fluoreszkáló, fémes vagy csillogó tinták használata is megkönnyíti.
Szitanyomott címkék nyomtatása az Etisoft Csoportnál
Évszázados története ellenére a szitanyomás továbbra is népszerű címkenyomtatási módszer. Kiváló minőségű és tartós nyomtatást biztosít, és lehetővé teszi a nem szabványos anyagok használatát. A nyomtatási technológia kiválasztását azonban az egyedi követelményekhez kell igazítani, amelyeknek a projekt várhatóan megfelel. Nagy példányszámok és szigorú minőségi követelmények esetén a szitanyomás kiváló ötlet lehet. Kisebb projekteknél viszont, ahol nagyobb rugalmasság és gyakori változtatások szükségesek, érdemes más nyomtatási módszereket is megfontolni.